Jdi na obsah Jdi na menu

N 1 - To nejlepší z Moravského krasu

odjezd z Brna hodin 9

Adamov - Františkova stará huť - Býčí skála - Rudice lom- Rudice - propast Macocha  - Punkevní jeskyně - kostel Křtiny - Brno

příjezd do Brna 18

cena 20 Eur

min. 2 platící osoby

Cena obsahuje : Upomínkové DVD s fotografiemi a videem z tohoto výletu, občerstvení, 1 láhev piva nebo minerální vody, colu, sprite 0,5 l, dopravu a průvodce

Cena neobsahuje : vstupné do objektů , lanovku aj. 

co zajímavého uvidíte  po cestě:

Na cestě z Brna do Adamova pojedeme nádherným  údolím řeky Svitavy.

Adamov                                   web města 

Historie osídlení této části Moravského krasu sahá až do pravěku. Důkazem toho je archeologické nálezy - nejslavnější jsou pozůstatky halštatské pohřbení s kovářem dílně ve skále Bull od asi 500 let před Kristem. také brzy slovanské osídlení památky odešel po zpracování lehce tavitelných rudy. Ve středověku mlýny operoval podél břehu Svitavy a Křitnského potoka. Vypořádání patřící novohradskému nemovitostí v letech 1371 - 1414 držel moravský markrabě byl nazýván Hamry. Později patřil pánům z Boskovic a v roce 1597 se stal majetkem Lichtenštejnsko - je uváděn v listinách od roku 1679. Boom přispěl železářství kolem 1743 stavět dřevěné uhlí Františčiny huť u potoka Křtinského. mlýn byl pracovní kolonie a osady Josefov a Karlov. Adamov se stal samostatnou obcí v roce 1832. Přestavba železárny a stavební inženýrské práce pro výrobu zemědělských strojů byl korunován v šedesátých letech 19. století a vývoj pokračoval po celé 20. století. Strojírny nyní pracuje pod názvem ADAST-SYSTEMS as. Významný rozvoj nastal v průběhu 50. Adamova do 80 let, výstavba nových osad spojených s rozvojem sítě škol, obchodů, služeb a kulturních zařízení. S tímto rozšířením, obec Adamov 1.07.1964 se stal městem.

Františkova stará huť - vysoká pec v Josefově údolí.

Charcoal vysoká pec byla postavena kolem roku v 1743. Po požáru v roce 1793 byl přestavěn a pracuje celá operace byla dána na vyšší technické úrovni. Hlavní výroba tzv. železa tvaru litiny a litiny v písku. Jednalo se převážně o dělové koule odlévané z vysoké pece, kromě toho, že byly vyrobeny a ruční granáty. V době zvýšeného rizika byly turecké litinové děla a minomety. Další radikální přestavba proběhla v roce 1846 a 1847, byl provoz zastaven v roce 1877. Až do současné doby byly zachovány a rekonstruovány trupu byla vysoká uhlí pece, dvě vápenné pece a stavby z 18. a 19. století. Bývalý modelárna je otevřena výstava železářství.

Býčí skála                                 oficiální web                              

Nachází se na pátém kilometru mezi Adamovem a Křtinami.Je část rozsáhlého jeskynního systému, který zahrnuje jeskyně Rudické propadání. Býčí skála není volně přístupná veřejnosti, je otevřena jen několik dní v roce, jako je Mezinárodní den muzeí.

To bylo dříve známé jeskyně do vzdálenosti 450 m, kde se jezero uzavřen klepněte na sifon. Použití čerpadla byla v roce 1920 čerpána sifon a byl objeven nový Býčí skála. Byly postupně objevovány další jeskyně. Celková délka jeskynního systému tunelů Býčí skála - Rudické je 13 km. Býčí skála je známý pro jeho archeologických nálezů. V časných lovců z doby kamenné medvědů zde žil, a později lovci mamutů a sobů lovce nakonec. Tam byl nalezen také slavnou bronzovou sochu býka. Největší objev - Hallstatt pohřeb - ale pochází z doby železné. Jindřich Wankel archeolog našel dvě pece. Chcete-li menší schoval spálenou obilí, dvě železné sekery a fragmenty velkých nádob. V druhém zvířecích kostí, bronz deska, železo díly auto a lidské ostatky. Kolem pece ležel 40 žen kostry - některé chybí hlava, ruce nebo nohy jiné. Uprostřed krbu stál malý oltář, na něm ležel polovina lebky a dva oddělitelné ženské ruce zdobené drahokamy. V pozadí byl Chodba kovárna železa a bronzu. Celkově byly nalezeny tisíce předmětů z bronzu, železa, skla a jiných materiálů. Všechny vybavený pohřeb náčelník, který následoval do hrobu ženy, rodiny a koně.

Rudice                          web města

Rudice je obec s železářskou a hornickou tradicí, jejíž vznik sahá až do roku 1247. Leží ve střední části Moravského krasu v nadmořské výšce 490 až 530 m. Okolí Rudice patří k nejromantičtějším místům v Moravském krasu. Největší přírodní zajímavostí je bezesporu 12 km dlouhý jeskynní systém Rudického propadání s naší nejhlubší suchou propastí (-153 m). Jeskyně je vytvořena Jedovnickým potokem, který se propadá v aktivním ponoru slepého údolí nedaleko Rudice a vyvěrá u Býčí skály v Josefovském údolí nedaleko Adamova. Jeskynní systém vede přímo pod obcí (pod částí Tumperk) a tzv. Rudický dóm je situován téměř přesně pod Dělnickým domem.Nad propadáním se můžete procházet překrásnou scenérií skal Kolíbek, které si oblíbily i televizní štáby pro natáčení pohádek. Okolí Rudice, obklopené lesem i malebnými jezírky, pozůstatky těžebních prací z minulých století, láká k tichým procházkám stranou severní části Moravského krasu, která je přetížená turistickým ruchem (propast Macocha, vzdálená asi 5 km, Punkevní jeskyně atd.).   


propast  Macocha                         oficiální web

Propast Macocha je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu ("Light hole") v České republice a i ve střední Evropě. Horní část propasti je dlouhá 174 metrů a široká 76 metrů. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky. První z nich byl vybudován v roce 1882 - je umístěn v nejvyšším bodě a jmenuje se Horní můstek. Druhý z nich pochází z roku 1899, nachází se 92 metrů nad spodní částí propasti a je z něho velmi dobře vidět na dno.

virtuální prohlídka zde :

Punkevní jeskyně                              oficiální web       

Punkevní jeskyně jsou to nejvyhledávanější jeskyně Moravského krasu - leží dva kilometry od Skalního Mlýna a jsou přístupné vchodem ve stěně krasového kaňonu Pustý žleb. 

Punkevní jeskyně jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v České republice - Amatérských jeskyní. Délka zmapovaných prostor Amatérských jeskyní dosahuje téměř 35 km.

Svou oblibu si získaly díky tomu, že návštěvníkům umožňují dostat se na dno propasti Macocha a zároveň podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Nejvýznamnější turisticky zpřístupněné jeskyně Moravského krasu navštíví ročně statisíce návštěvníků.

Punkevní jeskyně - prohlídka až na dno propasti Macocha

Prohlídka jeskyní začíná prostorou Předního dómu, jehož vchod hlídá největší stalaktit jeskyní - Strážce. Sifonovitá chodba vede do Hlinitých síní, které sousedí se Středním dómem, u jehož stropu je nepřístupná Krystalová chodba. Za Stalagmitovou chodbou klesá dno jeskyně do Zadního dómu, odkud se návštěvníci dostanou až na dno Macochy, kde končí tzv. Suchá cesta. Mohou se tu pokochat pohledem na dno propasti a na Horní a Dolní jezírko, která napájí říčka Punkva.

virtuální prohlídka  zde :

kostel  ve Křtinách             oficiální web 

Křest je jedním z nejstarších poutních míst. Podle starého příběhu v místním údolí křtil svatých Cyrila a Metoděje a jejich učedníci. Proto, starověké jméno: Vallis Baptiste - Valley of křtu - Křtiny.

Tradice říká, že rok 1210 s vizí Panny Marie v blízké Křtiny Bukovince a rozkvétá kaštan.

První písemná zmínka o papežském dokumentu v roce 1237. Největší nárůst zaznamenala v 17 křtiny a 18 století. V první polovině roku 18. století byla postavena i současné barokní svatyni navrhl architekt Giovanni Santini. Křtiny v té době se stala centrem duchovní obnovy celé Moravy a byly nazývány: První Ave.

Doufám, že čas strávený prohlížením naše poutní místo bylo pro vás užitečné, plněné a prospěšné. Spolu s autory stránek se budu snažit, aby vám co nejvíce informací o aktuálním dění a budoucích plánech, stejně jako se seznámit s bohatou historií. Domnívám se, že pokaždé, když nový přístup najdete něco nového.

 

 
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×