Jdi na obsah Jdi na menu

N 6 - hrad Pernštejn - zámek Lysice - pivovar Černá hora

odjezd z Brna hodin 9

Brno - hrad Veveří -  Předklášteří u Tišnova Perštejn - Lysice - Černá hora - Brno

příjezd do Brna 18

cena 20 Eur

min. 2 platící osoby

Cena obsahuje : Upomínkové DVD s fotografiemi a videem z tohoto výletu, občerstvení, 1 láhev piva nebo minerální vody, colu, sprite 0,5 l, dopravu a průvodce

Cena neobsahuje : vstupné do objektů  

co zajímavého uvidíte  po cestě:

Na cestě z Brna na Perštejn pojedeme nádherným  údolím řeky Sratky , kolem brněnské přehrady , uvidíme hrad  Veveří. Projedeme také turisticky zajímavé místo Předklášteří u Tišnova, kde se nachází známá Porta coeli.

  Perštejn                                              oficiální web 

Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který láká turisty ze širokého okolí. Jak by také ne, na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Takové sídlo přece stojí za shlédnutí.

Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21.stol. Nápisy na chodbách hradu, ve kterých lze rozeznat slova jako láska a život, komu asi patřily? Chrabrému rytíři nebo nešťastně zamilovanému komořímu? To už se asi nedozvíme. Příběhy obyčejných obyvatel hradu budou ponechány v režii vaší fantasie.

Prohlídka Pernštejna vás provede historií hradu i jeho pověstmi, kdo ví, třeba se vám podaří narazit na místní bílou paní. Ovšem pozor, vyhněte se pohledu do hradních zrcadel, prý berou krásu. Nevěříte-li pověstem, nechte se unést krásou čtyř různobarevných oken symbolizujících čtyři roční období. Ta se nachází na věži jménem Barborka, je pojmenovaná po svaté Barboře, ochránkyni všech hradů, horníků a vojáků.

    zámek Lysice                         oficiální web

 

Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic. 

Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19.století obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a dále pak interiér sala terreny. Součásti prohlídky zahrady je také návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z 2.poloviny 19.století. 

 

   pivovar Černá hora                 oficiální web

 

1298 - Dle listiny ze 16. července 1298 byl komoří Matouš z Černé Hory. Tudíž pivem černohorským byl obřad stvrzen.

1308 - Do pivovarské templářské historie se zapsal nejenom Matouš z Černé Hory, ale i templář Hartleb II z Boskovic, který byl pasován roku 1308 templářem a který svému řádu přinesl hrad Černá Hora a pivovar věnem. Proto Pivovar Černá Hora byl svého času pivovarem templářským BRAXATORIUM TEMPLARIORUM IN MONTE NIGRO.

1355 - Pivovar Černá Hora, jako pivovar vrchnostenský, patřil odnepaměti ke zdejšímu panství. Pivovarnictví v černohorském kraji připomínaly šenky a chalupy také v roce 1355. Tehdy se zde vařilo piva mnoho v pivovarech sousedských, ale hlavně v pivovaru vrchnostenském.

1530 - První písemná zmínka o pivovaru Černá Hora pochází z roku 1530, kdy panství Černou Horu vlastnili bratři Tas a Jaroslav Černohorský z Boskovic. V jejich společné majetkové smlouvě z roku 1530 je zmínka o existenci panského pivovaru Černá Hora.

1550 - Výslovně je existence panského pivovaru Černá Hora doložena ke dni sv. Tří Králů roku 1550, kdy sestry Černohorské z Boskovic a v Černé Hoře prodávaly Černohorské panství svému strýci Václavu z Boskovic a na Bučovicích. Tehdy statek zahrnoval i mimo jiné pivovar s mýtem

 

 

 

 
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×