N 6 - hrad Pernštejn - zámek Lysice - pivovar Černá hora
odjezd z Brna hodin 9
Brno - hrad Veveří - Předklášteří u Tišnova Perštejn - Lysice - Černá hora - Brno
příjezd do Brna 18
cena 20 Eur
min. 2 platící osoby
Cena obsahuje : Upomínkové DVD s fotografiemi a videem z tohoto výletu, občerstvení, 1 láhev piva nebo minerální vody, colu, sprite 0,5 l, dopravu a průvodce
Cena neobsahuje : vstupné do objektů
co zajímavého uvidíte po cestě:
Na cestě z Brna na Perštejn pojedeme nádherným údolím řeky Sratky , kolem brněnské přehrady , uvidíme hrad Veveří. Projedeme také turisticky zajímavé místo Předklášteří u Tišnova, kde se nachází známá Porta coeli.
Perštejn oficiální web
Pernštejn je jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů, který láká turisty ze širokého okolí. Jak by také ne, na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt. Takové sídlo přece stojí za shlédnutí.
Vydejte se zpátky v čase až ke vzniku proslulé zubří hlavy s houžvím v nozdrách, která bývala po staletí v erbu pánů z Pernštejna. Při prohlídce Pernštejna snadno zapomenete, že se nacházíte ve 21.stol. Nápisy na chodbách hradu, ve kterých lze rozeznat slova jako láska a život, komu asi patřily? Chrabrému rytíři nebo nešťastně zamilovanému komořímu? To už se asi nedozvíme. Příběhy obyčejných obyvatel hradu budou ponechány v režii vaší fantasie.
Prohlídka Pernštejna vás provede historií hradu i jeho pověstmi, kdo ví, třeba se vám podaří narazit na místní bílou paní. Ovšem pozor, vyhněte se pohledu do hradních zrcadel, prý berou krásu. Nevěříte-li pověstem, nechte se unést krásou čtyř různobarevných oken symbolizujících čtyři roční období. Ta se nachází na věži jménem Barborka, je pojmenovaná po svaté Barboře, ochránkyni všech hradů, horníků a vojáků.
zámek Lysice oficiální web
Barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19.století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.
Bohaté sbírky, pořízené hlavně v 19.století obsahují především nábytek, sklo, porcelán, obrazy, dále pak vzácnou sbírku zbraní, dvě knihovny, předměty dovezené z Orientu a pororuhodnou sbírku historických střeleckých terčů. Od června do září je také možnost navštívit ojedinělou zámeckou zahradu s promenádní kolonádou a dále pak interiér sala terreny. Součásti prohlídky zahrady je také návštěva oranžerie a zámeckého zahradnictví z 2.poloviny 19.století.
pivovar Černá hora oficiální web
1298 - Dle listiny ze 16. července 1298 byl komoří Matouš z Černé Hory. Tudíž pivem černohorským byl obřad stvrzen.
1308 - Do pivovarské templářské historie se zapsal nejenom Matouš z Černé Hory, ale i templář Hartleb II z Boskovic, který byl pasován roku 1308 templářem a který svému řádu přinesl hrad Černá Hora a pivovar věnem. Proto Pivovar Černá Hora byl svého času pivovarem templářským BRAXATORIUM TEMPLARIORUM IN MONTE NIGRO.
1355 - Pivovar Černá Hora, jako pivovar vrchnostenský, patřil odnepaměti ke zdejšímu panství. Pivovarnictví v černohorském kraji připomínaly šenky a chalupy také v roce 1355. Tehdy se zde vařilo piva mnoho v pivovarech sousedských, ale hlavně v pivovaru vrchnostenském.
1530 - První písemná zmínka o pivovaru Černá Hora pochází z roku 1530, kdy panství Černou Horu vlastnili bratři Tas a Jaroslav Černohorský z Boskovic. V jejich společné majetkové smlouvě z roku 1530 je zmínka o existenci panského pivovaru Černá Hora.
1550 - Výslovně je existence panského pivovaru Černá Hora doložena ke dni sv. Tří Králů roku 1550, kdy sestry Černohorské z Boskovic a v Černé Hoře prodávaly Černohorské panství svému strýci Václavu z Boskovic a na Bučovicích. Tehdy statek zahrnoval i mimo jiné pivovar s mýtem