Jdi na obsah Jdi na menu

Francie - Paříž 2009

8. 3. 2009

V září 2008 jsme využili mimořádné nabídky od Sky Europe a zakoupili jsme si zpáteční letenky za 2 eura do Paříže na březen 2009. Chtěli jsme vyzkoušet co můžete uvidět v Paříži za dva dny s co nejmenšími náklady. Možná vám popis našeho výletu poslouží jako inpirace. Pokusím se popsat cestu co nejpodrobněji.

 

A pokud máte strach z létání a raději využijete cestu luxusním   autobusem, pak doporučujeme  report z poznávacího zájezdu do Paříže.

Zde popsané informace se mohou v dalších letech měnit a před cestou si vždy ověřte aktuální situaci !!

Celkové náklady :

 

Náklady na pobyt v Paříži.

Délka pobytu  odlet Vídeň   8.3.2009  v  18.00 hod.

odlet Paříž   10.3.2009  v  17.35 hod

Jelo nás celkem 5 dospělých, náklady jsou rozpočítány na 1 os

zpáteční letenka Vídeň - Paříž - Orly                  2 eura        56- kč  

poplatek za platbu kartou                           8 eura     224- kč

Ubytování v Paříži na 1 noc                                15 eura    420-  kč

Doprava v Paříži            7 * Ticket 1,14 Eur        8 eura     224- kč

Jídlo v Paříži                      1 * oběd                   6-8 eura     224- kč  

cesta do Vídně cca 2*150 km                                 cca      200- kč

                                                                                                                 ----------------------------

Náklady celkem pro jednu osobu                                         1350 - Kč   

výhodná nabídka a srovnání cen hotelů nejen v Paříži      zde

 

Informace o cestě na letiště Schwechat a další užitečné tipy.

Na cestu na letiště do Vídně z Brna je dobré počítat s asi 2 hod 30 min v případě, že nechcete kupovat rakouskou dálniční známku na průjezd Vídní. Letiště Vídeň  Schwechat je asi 20km za Vídní směr Bratislava. Z Brna je možné jet i po dálnici do Bratislavy a odtud směr Vídeň, buď po staré silnici, nebo po nové dálnici přímo na letiště. V případě použití dálnice je nutno zakoupit dálniční známku slovenskou za 5 eur, rakouskou za 7,70 euro. Vzdálenost  je asi 180 km, díky dálnici však je tato varianta  nejrychlejší. Při běžném provozu se dá zajet za cca 1 hod 40 min. Náklady na tuto cestu jsou však  nejvyšší. V našem případě by to bylo 4*180*2 kč plus 356- kč tj.1800 - kč. ( počítám 2 kč/km a kurs 1 euro /28 kč ). My jsme zvolili  cestu směr Mikulov - Vídeň - průjezd Vídní bez užití dálnice ( popis podrobné cesty naleznete Zde ) - letiště Schwechat. Tato varianta trvala 2 hod 20 min. Vídeń jsme jeli ve špičce silničního provozu. Délka trasy je 140 km . Náklady na tuto variantu jsou 4*140*2 kč tj. cca 1120 kč. Při příjezdu na letiště se držte směr odlety. Odletová hala je nahoře,příletová dole v přízemí. Cesta je značené i obrázky. U terminálu je sice zákaz zastavení, ale pro vystoupení osob je možno zastavit. Přesto nedoporučuji odcházet od vozu. V době našeho příjezdu stála u vedlejšího vozu policie a zapisovala údaje

S sebou je dobré mít alespoň vytištěné potvrzení  o letence (e ticket ), které dostanete na email. Samozřejmě pas nebo OP. Po příchodu do odletové haly nehledejte kancelář letecké společnosti se kterou letíte, ale na obrazovkách si zjistěte, které přepážky odbavují Váš let, a palubní lístky Vám vydají zde. Už při placení letenky si dobře prostudujte podmínky pro přepravu zavazadel. Podle toho co jsem viděl na letišti si můžete vzít s sebou do letadla  příruční zavazadlo dle podmínek přepravce.  Jedni spolucestující s dítětem cca 2-3 roky měli s sebou i skládací golfové hole a brali to do letadla jako příruční zavazadlo. Hlavní podmínkou zřejmě je, aby se předmět vešel do skříňky v letadle. S sebou do letadla si můžete vzít samozřejmě i notebook, foťák, kameru, mobil atd. Aby se člověk vyhnul pípání při průchodu rentgenem je nutné vyndat opravdu všechny kovové věci včetně mincí, opasků se sponami a někdy je nutno sundat i boty, jsou-li na nich např. kovové sponky nebo zipy. Při průchodu ve Vídni byli všichni v pohodě, ale v Paříži některé vraceli 2* a poté dělali osobní prohlídky.  Ještě bych se zde zmínil o zákazu nosit do letadla tekutiny. Vyjímkou je mléko pro kojence , léky, parfumerie.  Na tyto věci dostanete speciální sáček. Po odbavení je možno zakoupit pití za cca 2-3 euro,  nebo lze využít toalet. Toalety jsou zdarma a voda je pitná. Pokud neovládáte žádný cizí jazyk pak z hlášení která Vám diktují v letadle je nejdůležitější, že nelze zapínat elektronické přístroje v době startu a přistání letadla. V průběhu letu je používat můžete. Telefonické hovory je však nutno si vyřídit už na letišti, neboť v letadlech signál není. Existují vyjímky. Jinak většina přepravců používá nové stroje, přesto si cestování za pár korun může dovolit téměř každý.

Letiště Orly je o něco větší ve srovnání s letištěm Vídeň. Pokusím se podrobněji popsat kde se na letišti co nachází. Pro zjednodušení  začnu odshora letiště, kde jsme se ocitli po výstupu z letadla my. Podotýkám, že letadla i stejné společnosti mohou přistát i na jiných východech. Takže po přistání nás vyhnali  tunelem do dlouhé chodby. Cca 400 m je zde uprostřed jezdící pás a posledních 100 m pouze pěšky. Projdete skleněné dveře a jste ve 4 patře letiště. Jedná se o příletovou bránu č.3. Jste na terase 30*30m kde čekalo asi 10 lidí . Toto místo je nejlepším místem na letišti pokud zde budete trávit delší dobu popřípadě pokud potřebujete na letišti nouzově přespat, podobně jako my. Pouze v této části jsou totiž sedačky spojené po 3 nebo 4 bez madel mezi sedačkami. Navíc sem přichází velmi málo lidí a přes noc zhasínají světla. Procházela zde i místní policie a kontrolovali nás pouze úsměvem. Největší rozruch dělaly nejdůležitější osoby- uklízečky . Z terásky dole vidíte halu cca 40*80 m. Sejdete-li z terasy do haly o patro níž , zde se nachází příletová brána č.2 a odletové brány A a naproti přes halu B. Je zde i pár obchůdků a hlavně pěkné toalety. Zde již bylo lidí poměrně dost a i když se snažili spát různými způsoby šlo to asi dost těžko. Sejdeme li po schodech dolů ( schody jsou na začátku, uprostřed i na konci haly ). Sejdeme li po libovolných schodech,dostaneme se do přízemí letiště. Nacházíme se v největší hale kde najdeme po levé straně , po směru ze schodů, odbavovací přepážky, po pravé straně se nachází výdejna zavazadel a za ní je příletová brána č.1. Naproti výdejny zavazadel je prodejní stánek na lístky na autobus. Toto je důležitý orientační bod. Ještě dodám, že se zde nachází jediný automat na kávu Ceny 1,1 - 1,4 eur. Na různých cestovatelských fórech se řeší otázka jak se dostat do centra Paříže co nejjednodušší cestou a co nejlevněji. Jak cestovat po Paříži. Sám jsem věnoval dost času zjišťováním  informací a existují v podstatě tyto varianty.

1. Taxi. Pohodlné, ale nejdražší i při obsazení 4 osobami.

2. Orlybus nebo RER nebo autobus č.285 do centra plus kombinace jednotlivý lístek nebo denní karta na jednotlivá pásma. Karta se dle mého názoru vyplatí při návštěvě  delší než 2 dny

3. Využití linky autobusu č.285 z letiště k metru a poté jízdy na jednotlivé jízdenky. Nám stačilo na dvoudenní pobyt v Paříži 7 jízdenek. Podrobnosti najdete na stránkách 1. a 2. den v Paříži. Pokud Vás cestuje víc, rozhodně doporučuji zakoupení  Carnet Ticket . Tyto jízdenky je možno zakoupit přímo na výše zmíněném stánku. Zavírá se ve 22 hod, otvírají tuším v 6 . Mluví anglicky. Jak najít zastávku autobusu č.285 naleznete zde.  Autobus jezdí již od 5 ráno po cca 20 min, přes den častěji. Jízdní řád najdete zde. Nejsou to však odjezdy ze zastávky Orly, ale z konečné stanice. Zastávka není na znamení. Autobus vždy zastaví. S jízdenkou se nastupuje  jen předními dveřmi. Na rámu ve vchodu do autobusu je čtečka na karty ( na cestu z letiště je třeba kartu na 6 zón ) máte li kartu, stačí přiložit. Máte li Ticket je třeba ho označit ve strojku, který je umístěn na kabině řidiče. Upozornění: Lístek je třeba zastrčit a pustit, nedržet, zajede do strojku, označí se a vyjede zpět. Podobně probíhá označování v metru, pouze lístek vyjede druhým otvorem turniketu. Jednotlivé jízdenky jsou v autobusech časově omezeny asi na 40 min. V metru platí jízdenka do té doby než metro opustíte. Jízdenku rozhodně nevyhazujte dokud nebudete mimo metro. Při koupi lístků si rozhodně vezměte na stánku mapu metra zdarma v angličtině. Orientace v metru je poměrně snadná a značení v přechodech jsou dobrá. Přechody v jednotlivých uzlech však trvají poměrně dlouho. Směr jízdy označuje konečná stanice. Pozor pouze na lince č. 7 při návratu na letiště se metro rozdvojuje a vlaky se střídají. V tom případě je konečné stanice označena  přímo na vozech u dveří. Zastávky metra jsou v centu Paříže blízko u sebe. Jak můžete poznat v popisu našeho pobytu 1. a 2 . den pobytu v Paříži dá se poměrně v pohodě projít podstatná část nejznámějších památek Paříže pěšky. Záleží pak pouze na Vás kolik času chcete v jednotlivých památkách strávit.

Z důvodu změny ze strany Sky Europe letíme do Paříže již večer den předem, než jsme měli původně v plánu. Ubytování máme zajištěno až na další noc, proto jsme se rozhodli přenocovat na letišti a začít naši prohlídku Paříže druhý den ráno. Na letišti Orly přistáváme přesně v 20 hod. Procházíme bránou č.3 a zůstáváme hned po východu ve 2 patře.  Večer si procházíme letiště a zjišťujeme kde se nachází zastávka autobusu č.285 kterým pojedeme k metru. Ve stánku Orlybus naproti výdeje zavazadel kupujeme 2*Carnet tiket za 2 x 11,40 eur 20 jízdenek. Popis cesty a další informace o letišti najdete zde. Poslední cestující prochází kolem 23 hod . Poté se zhasínají světla, dá se slušně odpočívat. Přes noc je trochu chladno, chce to svetr nebo bundu. Světla se rozsvěcují kolem 4 hod. ráno. Po snídani v 5 hod 45 min. scházíme do podzemí na zastávku autobusu 285.

1. den :

Autobus přijíždí za 10 min. Nastupujeme předními dveřmi . Označujeme 1.lístek. Vzadu jsou volná místa. Jedeme až na konečnou. Je 6 hodin ráno, proto je jízda velmi rychlá. Podle předpovědi nás bohužel čeká zataženo s přeháňkami a větrem. Zatím je ještě šero. Naštěstí neprší, zato je poměrně chladno a západní vítr má opravdu sílu. K mému překvapení po 15 minutách přijíždíme ke stanici metra . Překvapilo nás to, jelikož jsme počítali, že cesta bude trvat více než 30 min. Vcházíme do metra označujeme druhý ticket. Večer na letišti jsme se rozhodli, že náš první den prohlídky Paříže začneme u Vítězného oblouku. Po jednom přestupu na stanici vycházíme na náměstí Charles De Gaulle a před sebou vidíme Vítězný oblouk ( Arc de Triomphe ). Začíná svítat a od Vítězného oblouku vidíme nad Louvrem vycházet první sluneční paprsky. Díky silnému větru se oblačnost zastavila před Paříží a my můžeme udělat pěkné snímky pařížských památek. Snímek Vítězného oblouku je pořízen ještě za šera. Procházíme se pod obloukem a přecházíme na známou Champs Elyseés. Je 6.30 hod. a zde již vládne čilý ruch. Kavárny a občerstvení se připravují na další den. Všude zásobovací vozy plné nového zboží. Obdivujeme futuristické vozy značky Peugot v jednom z mnoha luxusních salónů. Procházíme kolem divadla kde zpívala slavná Edith Piaf. Mezitím vychází slunce a my tušíme, že nás čeká den plný zážitků. Po 30 minutách chůze přecházíme na druhou stranu. Uprostřed bulváru je krásný pohled na obě strany směrem k oblouku i směrem k obelisku. Nyní jdeme po pravé straně a obdivujeme další zajímavé budovy. Před námi se objevuje socha známého generála Charlese De Gaulla. Odbočujeme  doprava od Champs Elyseés směrem k Seině .

 

 

Francie, Paříž

 

 

 

Po pravé straně máme nádhernou budovu Palais de la Universite vyzdobenou pozlacenými freskami. Naproti se nachází další zajímavá budova Petit Palais. Přicházíme k Seině na nejznámější pařížský most pont Alexandre III. Je 7.45 a slunce již vystoupilo výš nad obzor. Díky tomu můžeme pořídit krásné záběry mostu a vzdálené Eifelovky. Přecházíme přes most a pokračujeme parkem. Před námi je budova Muzeum armády  ( Musée de l Armée ) a za ní je vidět zlatá kopule Invalidovny   (    Hotel des Invalides ).    Zde se nachází hrob Napoleona Bonaparte. Je 8 15 a nám se zdá, že jsme viděli polovinu Paříže. Odbočujeme doleva a uličkami se vracíme zpět k Seině. Přímo uprostřed zástavby se tyčí krásný kostel. Přecházíme řeku a před námi  je park.

 

 

Francie, Paříž

 

 

 

 Množství  lidí, kteří zde tráví pondělní ráno rozcvičkou nás překvapil. Parkem se kousek  vracíme abychom si prohlédly známý Obelisk. Krásné je i jezírko Octagonal uprostřed parku. Jediné co nás zarazilo jsou dvě mohutné železné stěny. Podle stop na nich jsme později usoudili, že byly postaveny záměrně , aby se lidé, kteří se procvičují neopírali o jiné stěny v okolí. Jiný důvod nás nenapadá. Na fotkách však vypadají zvláštně. Otáčíme se zpět a procházíme parkem směrem k Louvru.

 

 

Francie, Paříž

Slunce stoupá, je chladno, ale nádherně. Množství turistů napovídá, že se blížíme k významné památce. Pozorujeme Louvre, Pyramidu, fontány, oblouk. Modrá obloha, zelená tráva. A to je teprve březen. Návštěvu tohoto místa prostě nelze vynechat. Na prohlídku samotného Louvru však nezbývá čas. Uvnitř můžete být i několik dní a stále uvidíte pouze minimum. Zvenku celý komplex působí impozantně. Procházíme kolem  Louvru

 

 

Francie, Paříž

>a přecházíme opět Seinu a ocitáme se v historicky nejstarší části Paříže na ostrově Ile de la Cite . Procházíme kolem budovy Justičního paláce. Zřejmě se zde připravovalo nějaké důležité sezení, neboť všude kolem bylo snad 200 maskovaných policistů, včetně ostřelovačů. Každé vozidlo, které projíždí kolem je podrobeno prohlídce zda nemá na vozidle umístěny nějaké výbušniny. Nás turistů s batůžky  si však nevšímají. Fotit se však neodvažuji. Mám pouze jednu fotografii seřazených vozidel Policie. Pokračujeme   kolem řeky a blížíme se ke katedrále Notre Dame . Je 10 hod. Před katedrálou je samozřejmě lidí podstatně  více. Zastavujeme se na toalety, které jsou v blízkosti. Platí se co dáte. Od 10 do 50 centů. Na lavičkách odpočíváme a užíváme sluníčka. Po chvíli k nám přichází nějaká mladá cikánka ( snad někde s Balkánu ) a podávala nám lístek kde žádala o příspěvek na jídlo atd. Po zkušenostech  s podobnými individui u nás dělám, že anglicky neumím a přestáváme reagovat. Podobně dopadla v dalších případech. Přesto byla vytrvalá. Asi se to vyplatí. Raději se vydáváme na prohlídku katedrály. Na prohlídku uvnitř počítejte asi 30 min. Je 11 hod .máme za sebou asi 6-7 km pěšky. Hlavně u nejmladších se začíná projevovat únava, proto se rozhodujeme, že si přestávku na oběd uděláme již nyní. Ubytování máme dohodnuto mezi 14 - 18 hod asi 2 km odsud kousek od Place De La Bastila. Podrobnější informace o ubytování naleznete Zde. Odcházíme od katedrály a vracíme se na stejnou stranu řeky. Procházíme kolem budovy radnice. Jdeme rovně dál a v dáli vidíme jakousi vysokou budovu šílených tvarů. Po několika minutách přicházíme až ke známému   Centre Georges Pompidou

Francie, Paříž

 

Který blázen rozhodl o tom, postavit něco takového v centru Paříže? To musíte vidět a každý nechť si udělá svůj názor. O prohlídku vnitřní expozice je však poměrně velký zájem a fronta před vchodem byla delší než v Notre Dame. My však pokračujeme o kousek dál a hned v další budově se nachází restaurace Lunch. Výhodou těchto restaurací je to, že po zaplacení jednoho z vybraných jídel máte některé další přílohy bez omezení zdarma. Bližší informace naleznete v kolonce kam na jídlo.

V restauraci si dáváme steak za 6 eur. Rozhodně nedoporučuji. Jedná se v podstatě o mražený kus mletého masa typu hamburger. Navíc ve Francii jsou zřejmě zvyklí jíst maso smažené pouze mírně. Neznalý místních poměrů jsem dostal steak, který byl uvnitř ještě studený. Ještě , že jsem si  chvíli předtím dal sice studený, ale aspoň upečený český řízek . Doporučení!! Steake není v Paříži steake. Rozhodně nebrat. Někteří z nás dopadli lépe. Maso s houbami nebo smažený plátek uzeného masa byla ta nejlepší varianta.

 

Po nevydařeném obědě si jdeme prohlédnout okolí Pompidou . V okolí je dost zajímavostí . Určitě zaujme krásný park a kostel, před kterým je obrovská kamenná hlava. Odpoledne se již unaveni jdeme ubytovat. Dostáváme k dispozici 1 pokojový byt nedaleko centra. Vybavení je notně použité , ale na centrum Paříže zase za super cenu . Na večer se někteří jdeme projít po blízkém okolí a po večeři uleháme

2.den

Posnídáme a po vrácení klíčů odjíždíme metrem směr MontmartreCo se mě týče řekl bych, že tato část Paříže se mi líbí rozhodně nejvíc. Na kopci se zde nachází čtvrť umělců a katedrála    Sacré-Cœur

 

Sacre Coeur, Paříž

 

Dnes se nám počasí tolik nevyvedlo . Je zataženo a větrno, aspoň že neprší. Procházíme zahrady a po terasách scházíme dolů k Moulin Rouge. Odtud již odjíždíme metrem k našemu dalšímu cíli . Za pár minut již přicházíme k Aiffelovce. Je zde pochopitelně hodně lidí a vzhledem k časové tísni nahoru nejdeme. Procházíme tedy místním parkem .

 

Eiffel tower, Paříž

 

 

Zde na nás vyzkouší nějaký snědý chlapík fintu . Když sedíme na lavičce , přichází kolem a najednou se pro něco shýbá k naší lavičce. A najednou něco drží v ruce a podává mamce .

Krkolomnou angličtinou nám vysvětluje, že jsme něco ztratili a podává zlatý prsten, za který by se nemusel stydět žádný baron. Když mu vysvětlíme, že to naše není nabízí nám jej prý alespoň jako dárek a vzpomínku na Paříž za pouhých 50 Euro. Neuvěřitelné co vše se dá vymyslet. Naštěstí brzy pochopí, že u nás nepochodí a tak naštvaně odchází . Za chvíli pokračujeme prohlídkou parků a okolí .

 

 

Francie, Paříž

Náš čas se však krátí a my se přesouváme na letiště . Cesta proběhla bez problémů a po přistání ve Vídni, kde nás již očekávají, pokračujeme domů.A tak máme za sebou náš první low cost výlet, který jsme si zajistili úplně sami. Po celou dobu jsem čekal jaké další doplatky ,ať již k letenkám nebo ubytování nás ještě čekají . Dnes když dopisuji tento článek mám za sebou již několik dalších výletů a s úsměvem vzpomínám na tento první. Společnost Sky Europe nám za nedlouho po té zkrachovala. Naštěstí pro nás jejího low cost konceptu létání využívají další následovníci a tak nic dalšího nebrání našemu cestování. Pokud jste dočetli až sem tak Vám děkuji a přeji i Vám krásné zážitky . Pokud máte jakékoli dotazy neváhejte mě kontaktovat. Náš druhý low cost výlet na Sardinii  si můžete přečíst   zde

Fotoalbum  z výletu  zde

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×