Jdi na obsah Jdi na menu

Hawaii 2013,1 a 2. .den, zastávka v Seoulu

19. 6. 2013

Praha - Seoul 10.4.2013

Dle plánu odjíždíme ve 12 hod z Brna. Příjezd Praha cca v  15 hod. Kamarád nás veze na letiště v cca 16 30 hod. Odlet podle plánu má být v 18,15 hod. V pohodě  přicházíme  k  odbavovací přepážce a odevzdáváme naše batohy. Odbavení moje a manželky proběhne v pohodě a dostáváme palubní lístky a lístky od  batohů, které poletí až do Honolulu. K přepážce přistupuje náš oblíbený spolucestující. Doktor z rakouských hor, Čech s rakouským pasem. Chvíle pátrání v systému a po té následuje šok, a trochu jsem to očekával. Na otázku, zda má vyplněnou ESTU odpovídá: Jakou ESTU, já mám rakouský pas a řekli mi, že žádné vízum jako rakouský občan nepotřebuji. To však již několik let neplatí. ESTU,  neboli elektronické vízum, již musí mít vyplněnou i ostatní občané EU. Co dělat? Odlet za 2 hodiny se blíží. Tak vyzkoušíme v praxi, jak lze nejrychleji ESTU pořídit.  Vytahuji  nettbook a připojuji se k místní síti. Vyplnění  formuláře trvá asi 15 minut. Kartu pro platby na netu mám k dispozici a následuje poslední otázka.

Datum vstupu do USA je již zítra a platba za vízum  je nevratná i při odmítnutí. Případné propadnutí dovolené na Hawaii teď dávám tak 50 na 50. Enter a platba probíhá. Asi po dvou minutách napětí přichází úleva. Esta je schválena . Pane doktore, letíte s námi. Přicházíme k přepážce ČSA s potvrzením o udělení ESTY. Systém však i po několika opakováních   vystavení letenky nepovoluje. Nakonec po doporučení restartujeme systém a konečně je jasné, že odcestujeme ve třech. Myslím, že jsme právě překonali  nejkratší čas pro udělení ESTY před odletem. Do odletu chybí cca 1 hodinka. Čeká nás všechny nejdelší let v životě. Cca 10 hodinový přelet přes celou Asii. 

 

 Soul, Incheon, Korean air

 

Obsazenost letadla je max 70%. Po zkušenostech s posledních letů se společností Ryanair si užíváme všech možností zábavy a samozřejmě občerstvení. 

 

Soul, Incheon, Korean air

 

Následuje naše první možnost seznámení se s korejskou stravou. Kupodivu je jídlo velmi chutné a syté. Především zeleninové saláty a mléčný dezert byly  vynikající. Následuje umělá, ale zároveň i pravá noc. Spát se moc nedá, tak alespoň po několika letech shlédnu pár světových filmových trháků, ale asi nejzajímavější je pozorovat parametry letu. Někde nad Bajkalem dostáváme snídani a za chvíli se blížíme přes Čínu

 

Soul, Incheon, Korean air

 

k Seoulu. Na obrazovce je krásně vidět  jak se letecké trasy vyhýbají severokorejskému území. Letíme zrovna v době kdy jsou aktivovány rakety a situace je opravdu vyhrocena. Každopádně letadlo přistává v pohodě na ranveji letiště Incheon. 

 

Soul, Incheon, Korean air

 

další krásné foto z letiště Incheon  zde

2.den Seoul 11.4.2013

Je 11 hodin dopoledne místního času.  Počasí vypadá dobře. Přes mraky sem tam prosvítá slunce. Plán je  následující: Odjezd letištním vlakem do centra Soulu a návštěva místního nejvýznamnějšího chrámu. Letiště opouštíme po cca 50 minutách a za dalších 10 min  procházíme chodbou do haly, odkud odjíždí vlaky do centra. 

 

Soul, Incheon, Korean air

 

další foto zde

Ještě na letišti vyměňujeme 100 USD na tři lidi ve směnárně. Kurz zde vycházel na 1089 won za dolar bez dalších poplatků. V centru dávali 1095. Vzhledem k tomu, že potřebujeme koupit jízdenky v automatu již nyní, nemáme na výběr, ale rozdíl je opravdu malý.  V automatu kupujeme jízdenky.  Popis je i v angličtině a velmi přehledné. Dá se jet normálním vlakem cca 55 min za cenu 4050 wonu nebo expresním cca 45 min  za 8000 wonu. Ke každé jízdence se navíc platí záloha na lístek 500 wonu, kterou po projetí a vložení lístku do automatu, dostanete zpět.

Informace o cenách
a variantách přepravy najdete zde:    Po několika minutách již sedíme ve vlaku. 

 

Soul, Incheon, Korean air

 

Bohužel se nám začíná zatahovat a ochlazovat. Jedeme až na konečnou stanici Seoul station. Zde se nachází  hlavní vlakové nádraží odkud se dostanete do většiny míst Jižní Koree a samozřejmě je zde i stanice metra . V automatu kupujeme jízdenku na metro a  s jedním přestupem odjíždíme k chrámu GYEONGBOKGUNG PALAC

 

Soul, Gyeongbokgung Palace

 

foto zde

Naštěstí jsou označení i v angličtině, takže orientace je poměrně snadná. Vše vychází bez problémů  a po 13 hod již vystupujeme kousek od vstupu do chrámu. Zakupujeme vstupenky do komplexu za 3000 wonů. Je odpoledne všední den a všude je velké množství   školních výprav snad z celé Koreje. Je jasné, že je tento komplex opravdu hojně navštěvovaný.

Počasí se však stále zhoršuje a temné mraky valící se směrem od  hor nevěstí nic dobrého. Teplota vzduchu klesá snad na 4 C a sílí vítr. Stíháme projít alespoň hlavní chrám a přilehlé zahrady. Začíná silně pršet a davy  turistů spolu s námi končí v malé kavárně. 

 

Korea, Seoul Gyeongbokgung Palace

 

Dáváme si výbornou kávu, kterou servírují stylově oblečené Korejky. Káva stojí o 1000 wonů více než vstupné do chrámu. U stolu se dáváme do řeči s turisty a posléze zjišťujeme, že ráno přiletěli z Hawaje. Samozřejmě jsou také překvapeni, když jim oznamujeme, že tam večer odlétáme. Déšť bohužel sílí a je jasné, že z další prohlídky nic nebude. Odjíždíme tedy zpět na letiště. Jsem zvědavý na návštěvu relax zóny na letišti.  Tato zóna se nachází v patře odletové haly a jsou zde k dispozici zdarma sprchy, několik PC nebo k zapůjčení tablety, televize a několik relaxačních křesel a lůžek.  

 

Seoul, Korea Incheon airport, relax

 

Na naší zpáteční cestě jsme zde naprosto v pohodě přečkali noc. Na letišti je také dobrá nabídka restaurací především s korejskou a čínskou a japonskou   kuchyní. V omezené míře najdete pizzerie. Ceny jídel jsou však s porovnáním např. na pražském letišti velice slušné. Ceny jídla začínají na cca 7000 won. Na některé nabídky se můžete podívat na fotografiích. Každopádně doporučuji ke korejským jídlům jako přílohu rýži. Jednak je mnohem chutnější než rýže podávané v česku a hlavně mnohem lépe neutralizují ostrost jídla oproti těstovinám. Osobně odzkoušeno. 

foto zde

Naše letadlo do Honolulu odlétá přesně načas. Již při nástupu je jasné, že obsazenost letadla tentokráte bude téměř 100%. Čeká nás dalších cca 8 hodin letu, další umělá i reálná noc. A nejlepší na tom je, že vlastně přistaneme ještě dřív, než jsme odstartovali. Přelétáme totiž datovou linii v opačném směru. Opět dostáváme dvě jídla, víno, džusy, káva, čaj dle libosti. 

Servis Korean Air je opravdu parádní a i přístup letušek potěšil. Rychle přelétáme nad Japonskem. Opět sleduji aktuální data o letu. Dosahujeme tentokráte i krátce nejvyšší letovou hladinu 12900 m a rychlost letu proti zemi 1188 km-hod. Po výborné snídani a dalším východu slunce přistáváme v Honolulu. Je stále 11.4.2013 10 hodin 30 min. dopoledne. Ideální počasí. Slunečno  25 C, mírný větřík. Naše vytoužená dovolená skutečně začíná.    

Ostatní dny na Hawaji:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×