Jdi na obsah Jdi na menu

Island, cesta tam a Golden Circle tour.

1. 3. 2016

1.den

17.7.2015  V 1 hodinu v noci odjíždíme z Brna směr letiště Praha. Kolem 3.40 již přijíždíme na parkoviště společnosti Smile Parking kousek od letiště.

Nonstop provoz, výhodné ceny a perfektní přístup. To vše zde můžete očekávat. Po dalších 30 minutách nás dovezou k odletovému terminálu a naše dobrodružství na Islandu právě začíná.

Vzhledem k době odletu nemůžeme využít letištní salonek Mastercard, takže dojídáme připravené bagety a dáváme kafé z automatu. Již před vstupem k odbavení do Frankfurtu je jasné, že alespoň polovina letadla bude pokračovat na Island. Akce za podobné ceny se často v tomto termínu neopakují, a tak je vidět množství turistů se zimní turistickou výbavou. Teď v noci je zde v Praze cca 20 C, přes den 30. Podle předpovědi nás na Islandu čekají teploty max 15 C a na severu v noci i sněžení. Zatím jsme si předem objednali pouze chatky na první a poslední noc.

 Ubytování na Islandu, za super cenu na krásném místě.

fosatun-pod--krasna-troli-vesnicka-s-vodopady-a-troli-stezkou--1-.jpg

 

Let do Frankfurtu je za necelou hodinku s malou svačinkou brzy za námi. Skoro delší byl odvoz autobusem od letadla odletový terminál. Cestou objíždíme dvě nové A380. Ten rozdíl oproti ostatním letadlům je opravdu impozantní. Na Frankfurtském letišti doporučuji si najít místo, kde se dá zdarma využít automaty s čajem, kávou a firemní oplatky. Ne na všech odletových místech fungovali, ale není problém čekat vedle, kde fungují. Při 3 hodinové čekání se tím trochu ušetří.

Samozřejmostí je i wifi zdarma. Čekáme zde další cca 3 hodinky a šrumec zde se s Prahou opravdu nedá srovnat. Před 11 hodinou již nastupujeme do letadla a čeká nás 4 hodinky letu na Island. Počasí zataženo, takže stejně nebude nic vidět.

Před přistáním v Keflavíku mě zaráží úplně mrtvo kolem letiště. Není se čemu divit. Vzdálenost cca 30 km od Reykjavíku až po letiště je jedno velké lávové pole.

Vítá nás větrné, ale překvapivě krásné slunečné počasí. Je kolem 15 C. Nikdo z autopůjčovny nás nečeká a tak s pomocí jiného zástupce voláme na číslo na voucheru.

Přijedou za 10 minut. Využívám směnárny na letišti a vyměňuji 50 Eur. Nakonec se ukázalo, že pokud používáte kreditku, tak hotovost vůbec nepotřebujete.

Přijíždí z autopůjčovny a vezou nás asi 10 minut od letiště. Dostáváme krásného nového Peugota 306. Nájezd 1600 km. Vyhřívaná sedadla, navigace atd. Paráda.

 

auta-z-pujcovny--2-.jpg

K autu také dostáváme slevovou kartu na benzín a ke každému tankování kávu nebo čaj na benzince zdarma. Určitě se tedy vyplatí vše pročíst a po cestě využívat.

Toalety a wifi je také na každé benzince zdarma.

Zastavujeme 500m od půjčovny, kde je doporučovaný supermarket s prasátkem Bonus. Kupujeme PB bombu a nějaké pečivo a pár zdejších specialit a pomalu řešíme co dnes. Máme za sebou dlouhou cestu od včerejší noci, ale zde bude světlo až do 23 hodin a hlavně to krásné počasí již zítra být nemusí.

1den trasa: zde

Je cca 15 hodin a proto rozhoduji, že ještě dnes dáme Golden circle. Bude to s cestou na ubytování cca 200 km, ale nádherné sluníčko se neodmítá. Nasazuji pohodové tempo, je zde většinou 80 ka. Po cca 30 minutách projíždíme Reykjavík. Zde se již začíná vše zelenat a vidím krásně rozkvetlé například pampelišky a další naše jarní kytičky. Doprava oproti českým silnicím je úplně pohodová. Žádné zácpy a zdržení. Po projetí Reykjavíku míříme směr národní park Tingvelir a ráz přírody se neustále mění. Projíždíme Thingvelír, ten necháme na jiný den a po krásné cestě se blížíme ke Gejsíru. Teplota ještě poskočila a máme na Island neskutečných 18°C a krásně slunečno. Přijíždíme k nejnavštěvovanější přírodní zajímavosti na Islandu.

Oblast kolem Geysíru je světově známá především díky vřídlům.

 

geysir--18-.jpg

 

V současné době již Geysir nevystřikuje, ale o atrakci se stará jiný nedaleký gejzír. Ten se každých cca 7 - 10 minut vzedme až do výšky cca 30 m.  Za krásného slunečného počasí, které nám dnes vychází je to opravdu nádherná podívaná. V roce 2014 se uvažovalo o zavedení vstupného do této lokality, ale ke dnešnímu dni se tak zatím nestalo.

Vlastně se dá říci, že všechny přírodní zajímavosti na Islandu, kam se dostanete po svých, byly přístupné zdarma. Alespoň my jsme za dalších 6 dní absolvovali návštěvu těch nejzajímavějších míst a platí se pouze doplňkové služby. Výlety. Na prohlídku oblasti velkého Geysíru je dobré si vyhradit alespoň hodinku. Krásný pohled je z okolních vrcholků na celý přírodní areál. Krásné jsou i sochy trolů v okolí restaurací. Ceny v restauracích jsou zde nastaveny hodně vysoko. Cca na 2 násobku cen v našich horských střediscích. Také parkování vzdálené cca 500 m je zatím zdarma a místo se dá najít.

geysir--25-.jpg

Kolem 16 30 odjíždíme k další přírodní zajímavosti. Je jím nejnavštěvovanější vodopád na Islandu. Gullfos. Přejíždíme několik horských řek vytékajících z nedalekého největšího ledovce a pořizujeme nádherné fotografie rozkvetlých rostlin. Slunce je stále hodně vysoko a díky tomu fotografie ještě více vyniknou.

Místy se asfaltová cesta mění na štěrkovou. Po cca 40 minutách přijíždíme k vodopádu. Parkujeme nejprve na vrchním parkovišti nad vodopádem. Parkování opět zdarma.

Lidí a aut plno. Ale najít místo není problém a oblast je dost velká. K vyhlídce nad vodopád je to asi 500 m. Pak se dá udělat procházka až k horní hraně vodopádu. Je to tak na cca 40 minut tam i zpět.

gulfoss--1-.jpg

Zajímavější nám však přišlo sejít na vyhlídku pod vodopádem. Denisa odchází po dřevěném chodníčku k dolní vyhlídce a já se vracím k autu a sjíždím zpět cca 500 m a odbočuji do leva. Přijedu tak na spodní parkoviště asi do středu výšky vodopádu. Počasí stále super. Pouze zde neskutečně fouká. Voda z vodopádu se tak dostává až na cestičku k vyhlídce. A společně s větrem je to jako ve vodní smršti. Těch cca 100 m se nedá vůbec fotit.

Jak se však přichází ke hraně vodopádu, tak se z vodní stěny dostaneme, a pak jsou fotky opět nádherné. Cesta tam i zpět k hraně vodopádu trvá max 20 minut.

Je 18 hodin a nás ještě čeká dlouhá cesta cca 180 km na ubytování. V tuto dobu je sice světlo až do cca 23 hodiny, ale cestu neznáme.

Na zpáteční cestě volíme průjezd po silnici č. 48 a dále 47. Krásná krajina s několika farmami. Mnoho malých vodopádů a nádherné údolí. V pomalu zapadajícím slunci pořizujeme další krásné fotografie.

Často na silnici narazíte na velký provoz. I když ne aut, ale koní.

 

island-silnice-47-48--8-.jpg

 

Po asi 3 hodinách před 21 hodinou přijíždíme na naše první ubytování.

Fosatun POD: Krásná trolí vesnička s vodopády a trolí stezkou. Celý areál provozuje se svými přáteli známý islandský spisovatel pro děti. Steinar Berg. Známá je jeho kniha The Last Troll.

 

fosatun-pod--krasna-troli-vesnicka-s-vodopady-a-troli-stezkou--11-.jpg

 

Vybavení areálu je perfektní. Vytápěné chatky s kuchyňkou nebo sruby bez. Sprchy a toalety naprosto bez chyby. V ceně je také využití vířivek s termální vodou. V celém areálu je zdarma wifi.

Za jediný den neskutečné množství zážitků, a díky nádhernému počasí máme i krásné fotky zajímavých míst. Začíná se ochlazovat a teplota klesla na cca 5 C.  Zaleháme k odpočinku do vyhřáté chaty a slunce se teprve pomalu sune pod obzor. Schová se těsně před 23 hodinou. I tak zůstává stále šero po celou noc. Díky topení nám v noci bylo i horko. Další noci ve stanu to asi již taková pohoda nebude.

Island ostatní dny :

Island, Itinerář a rozpočet:

1.den  Island,cesta tam a Golden Circle tour,

2.den  Island, den vodopádů. Glymur, Seljalandsfoss, Skogafoss.

3.den  Island, Glacier Lagoon, Skaftafell.

4.den  Island, Svartifoss, Hvolsvollur, Eyjafjallajökull.

5.den  Island, Tórólfsfel, Selfoss, Eyjafjallajökull.

6.den  Island, Hveragerti, Laugarvat.

7.den  Island, Kleppjárnsreykjum, Thingvellir, Grundarfjörður.

8.den  Island, Reykjavík, Blue Lagoon.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×