Jdi na obsah Jdi na menu

Island, den vodopádů. Glymur, Seljalandsfoss, Skogafoss.

1. 3. 2016

2.den

19.7.2015

2 den trasa zde

Vstáváme opět do slunečného dne v cca 8 hodin. Slunce je již vysoko nad obzorem.

Odjezd před 10 hod po teplé snídani vstříc dnešnímu dobrodružství.

Dnešní den se dá nazvat dnem vodopádů.

Odjíždíme na nedaleký Výstup na vodopád Glymur.

 

vodopad-glymur--28-.jpg

 

Po silnici 47, kterou jsme včera večer jeli až na konec zálivu. Odbočujeme doleva na štěrkovou cestu. Ani zde není třeba auto s 4W. Po asi 5 km přijíždíme na parkoviště před vstupem do oblasti vodopádu Glymur. Až na vrchol vodopádu se je to asi nejzajímavější středně náročný trek. Vodopád není z parkoviště vidět, ale vyšlapané cesty a směrovky Vás určitě navedou.

 

vodopad-glymur--44-.jpg

 

Stoupejte nejlépe po pravé straně (při pohledu na vodopád). Vystoupat se dá až na samotný vrchol nad vodopád. Cca 1 - 2 hod. Otevírá se krásný pohled do vnitrozemí i na celý záliv. Upozorňuji na častý prudký vítr.

Někteří turisté volí i příchod po opačné straně. Je zde však kamenné lavinové pole. Jedná se o nejvyšší vodopád na Islandu, a i když množství protékající vody se s Gulfosem nedá srovnat, tak díky celkovému zážitku z výstupu, okolní krajiny a malého množství turistů určitě doporučuji.

 

vodopad-glymur--17-.jpg

 

Celkový čas cca 4 hodinky.

Asi kolem 14 hodiny odjíždíme po včerejší cestě směr jih ostrova.

Po projetí národního parku Thingvellir se dostáváme až na okružní silnici č.1. Ve městě Selfoss doplňujeme zásoby v Bonusu a pokračujeme dále na jih.  Výhodou cestování po Islandu je, že hodně přírodních zajímavostí se nachází téměř v bezprostřední vzdálenosti od hlavní okružní silnice.

Kolem 16 hodiny tak přijíždíme na vodopád Seljalandsfoss: A opět slunce v zádech. Neuvěřitelně fotogenické místo.

 

vodopad-seljalandsfoss--30-.jpg

 

Znovu velké množství turistů napovídá, že se jedná o velmi navštěvovanou atrakci. A není se čemu divit. Kolik takto mohutných vodopádů na světě je možná shlédnout nejen ze předu, ale i zezadu. Ano správně. Za padající vodní stěnou se dá celý vodopád obejít a pořídit tak zajímavé fotky. Přilétající vyhlídkové helikoptéry svědčí o tom, že i z výšky musí být pohled na vodopád úžasný.

A navíc ta kombinace neuvěřitelně zelené trávy, modrého nebe a stříbrné padající vody je nezapomenutelná. Za vše mluví nádherné fotografie. V blízkém okolí je kemp a možnost krátkých treků po vrcholcích k hraně vodopádu. Chceme však dojet ještě dále na jih a tak pokračujeme po silnici č.1 dále.  Přijíždíme k oblasti, která byla v roce 2010 zasažena spadem po výbuch sopky Eyjafjallajökull. U silnice je také muzeum s kinem, kde se můžete dozvědět více o této událostí a porovnat fotky tehdy a nyní. Zde u oceánu, kde hodně prší, již není moc poznat následky. Vše je opět porostlé zelenou trávou. O pár km dále se vše naprosto změní a vidíte pouze pustou pláň a lávové pole. Právě tato různorodost a rozmanitost na každém kousku dělá Island turisticky atraktivním. O ochotě lidí a výborném zázemí není třeba mluvit.

Začíná se však měnit počasí. Velký vítr a mraky vepředu nevěstí na zítra nic dobrého. I podle předpovědi se má hodně ochladit. Dokonce na severu ostrova mají být v v noci i sněhové přeháňky. Je tedy rozhodnuto. Celou cestu kolem ostrova nepojedeme a projedeme ostatní dny východ a vrátíme se na jih.

Blíží se 20 hodina. Vystoupáme ještě na hranu vodopádu, kde je krásná vyhlídka a odkud se odchází na trek do vnitrozemí Islandu do známé oblasti Duhové hory.

vodopad-skogafoss--4-.jpg

 

Slunce je již pouze chvílemi, ale nám se i tak podaří vyfotit další z velkých vodopádů. Vodopád Skogafoss.

 

vodopad-skogafoss--7-.jpg

 

Během chvilky se zatáhne a spouští se déšť. Dále již dnes pokračovat nebudeme a tak stavíme v místním kempu stan a připravujeme se na naši první noc ve stanu.

noc Skogafoss campsite :

V noci jemně prší a fouká silný vítr. Postupně si oblékám další a další vrstvy a ráno spím i v bundě. Zjišťuji, že na letní spacák to není a je lépe si vzít alespoň mumii do cca 0 - 5 C.

Ráno je již bez deště, ale zataženo. Podle předpovědi zjišťujeme, že další dny má být sever ostrova s deštěm a sněhem, zatímco jih slibuje pěkné počasí.

Je rozhodnuto. Zítra zajedeme na východ ostrova navštívit zátoku Glacier s ledovcem a následující dny se budeme vracet zpět na jih a západ.

Island ostatní dny :

Island, Itinerář a rozpočet:

1.den  Island,cesta tam a Golden Circle tour,

2.den  Island, den vodopádů. Glymur, Seljalandsfoss, Skogafoss.

3.den  Island, Glacier Lagoon, Skaftafell.

4.den  Island, Svartifoss, Hvolsvollur, Eyjafjallajökull.

5.den  Island, Tórólfsfel, Selfoss, Eyjafjallajökull.

6.den  Island, Hveragerti, Laugarvat.

7.den  Island, Kleppjárnsreykjum, Thingvellir, Grundarfjörður.

8.den  Island, Reykjavík, Blue Lagoon.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×