Jdi na obsah Jdi na menu

Island, Glacier Lagoon, Skaftafell.

1. 3. 2016

3.den

20.7.2015

3 den trasa zde:

Po snídani balíme narychlo stan při začínajícím dešti. Spíš vše naházíme dozadu do auta. Ještě, že jsme jen ve dvou a máme dostatek místa. Dnešek tedy začíná pravým Islandským počasím. Teplota 5 C, silný vítr. No nic. Stejně máme dnes před sebou hlavně dlouhou cestu autem, až ke známé Glacier Lagoon u městečka Hoff.

 

island-4-den-glacier-lagoon--180-.jpg

 

Najíždíme na islandskou dálnici ( silnice č.1, okružní kolem celého ostrova. ). Pohodovou rychlostí míjíme jednoho z nadšenců, který si dal za cíl obejít Island po svých. Před sebou tlačí trojkolku kde má spacák a další věci. Včera s námi nocoval v kempu. Spal pouze ve stanu, který se navlékne na spacák. A dnes po cca 10 hodině má již za sebou cca 10 km z kempu. P.s. Stejného běžce zdravíme následující den odpoledne, když se vracíme po stejné silnici ji o cca 40 km dále.

Jsme rádi, že se nám za první dva dny podařilo udělat nádherné fotky za krásného počasí. Dnes dopoledne to za moc nestojí. Krajina se neustále střídá. Kousek jedete po měsíční krajině kde je pouze sopečná struska a zbytky po lávě.

 

island-cesta-od-mesta--vik--22-.jpg

 

Najednou krásné zelené svahy s trávou jako v alpách. Jedině lesy opravdu minimálně. Občas hájek nebo pár samostatných stromů.

 

cesta-k-jihu-okoli-mesta-vik--12-.jpg

 

V dálce se objevuje konec největšího islandského ledovce, který končí až téměř u moře. Sem tam vykoukne sluníčko, pak zase mraky, déšť.

Kolem 12 hodiny se blížíme až k ledovci. Oblast Skaftafell je jednou z destinací kde se nachází výborně vybavený kemp, chatky i restaurace s toaletami i sprchami.

Je zde také základna mnoha turistických organizací a informační centrum. Parkujeme zdarma a v restauraci se snad nejnižšími cenami na Islandu, wifi signálem se občerstvujeme.

Následně vyrážíme na krátkou okružní vycházku ke hraně vodopádu.

 

island-4-den-glacier-lagoon--20-.jpg

 

Přestalo pršet, ale vítr je dnes opravdu mimořádný. Díky zatažené obloze ani dnešní fotografie nebudou tak efektní. Po asi 30 minutách se dostáváme až k velké laguně, do které se ledovec posouvá. Takto blízko cca 20 m od hrany jsem u velkého ledovce ještě nikdy nebyl.

Po laguně plují kry velikosti kamionů. Vůbec se nezdá, že může být v laguně taková hloubka. Díky štěrku, který ledovec drtí pod sebou je voda v laguně temná.

 

island-4-den-glacier-lagoon--158-.jpg

Po asi dvou hodinkách se vracíme do restaurace. Do Glacier laguny to máme asi 1 hodinku autem. Cestou se krajina opět často mění, a tak pořizujeme další a další zajímavé fotografie. Největší lávové pole na Islandu, které kdysi bylo největší farmou s mnoha stády koní, krav a ovcí. Neskutečně černou, dlouhou pláž na jihovýchodě.

Obrovský kámen, horu, kterou láva přenesla doprostřed lávového pole. Zde si člověk opravdu uvědomí, že Island je země, kde se krajina mění snad každých 100 let.

 

island-jihovychod-mezi-vik-a---35-.jpg

Kolem 16 hodiny přijíždíme k laguně Glacier a zjišťujeme, že místní atrakce, jízda na člunech po laguně k patě ledovce končí poslední jízdou v 16 30. Počasí tedy opravdu nic moc. Jemně prší a teplota kolem 3 C. Spolu s námi se schází ještě asi 12 dalších zájemců. Dvě starší Kanaďanky, 5 Japonců a nějací Holanďané. Nakonec tedy vyjíždí čluny oba. Co je perfektní, tak i tady kde není elektřina ani žádná kancelář, se dá platit kartou. Sice obsluha chvíli natahuje ruku s terminálem k obloze, s vyjádřením, že dnes je hodně špatné počasí a tedy i signál, ale po cca 30 vteřinách terminál vydává lístek o provedení platby. Plavba trvá asi 50 minut a jedná se o jednu z nejlevnějších atrakcí na Islandu. Přesto vychází na cca 1200 kč na člověka. Každopádně však určitě doporučuji. Zážitek stojí za to. Každý dostáváme nepromokavé, teplotní obleky, i s vestou a pak již scházíme ke člunům. Někteří moc nevěří, že nás čluny všechny uvezou. Žádné lavičky nebo sedátka. Pěkně sednout na nafouknuté kraje. Chytnout se lana a vyplouváme. Za slunečného počasí musí být zážitek dokonalý. Ale i dnes, plujeme mezi krami, zářícími jako průsvitné domy. Obsluha člunu, mladý Islanďan na brigádě, nám vypráví mnoho zajímavostí o tomto místě, o životě v zimě za polární noci a také nám vyloví i malou plovoucí kru, kterou si můžeme zdarma vzít domů.

Když plujete kolem obrovských ker, připadá vám, že stojí na místě. Asi leží na dně a pomalu tají. Omyl. Jak průvodce říká, tak zítra bude situace na jezeře naprosto jiná, K naší smůle nebo možná štěstí nás nepotká atrakce odlamování nové kry z hrany ledovce. Když by člun byl blízko, může to být i dost nebezpečné. S turisty prý však nikdy žádný převrácený člun neřešili. Alespoň 100 fotek a nezapomenutelný zážitek.

Více na východ a sever odsud již nepojedeme. Oproti včerejšku je to jako změna z krásného jara na začínající zimu.

Vracíme se tedy směr Skaftafell, kde dnes zůstaneme nocovat.

Poprvé tankujeme docela drahý benzín. Jsou zde opět benzinky s automatem a na karty kde nejprve navolíte částku a vložíte kartu a pak můžete tankovat. Pokud dáte částku vyšší, není problém. Z karty ván strhnou pouze za načerpané množství.

Kupodivu se nám odpoledne po cestě zpět začíná ukazovat sluníčko a potvrzuje se předpověď pěkného počasí na jihu na další dny. Takže volba jihu byla dobrá.

Po cestě zpět se stavujeme ještě u dalšího menšího vodopádu. Přímo pod vodopádem je malý soukromý kemp. Není zde však žádné zázemí a tak dojíždíme až do kempu Skaftafell.

Platíme za kemp opět kartou a odcházíme do restaurace. Zde potkáváme několik českých turistů, kteří objíždí Island lehátkovým autobusem, kterým přijeli lodí přes Anglii a Faerské ostrovy. Také zajímavý cestovatelský zážitek. Ale dle mého jsou ošizeni o zážitek si cestu zorganizovat a možnost improvizace. A o ceně za takový zájezd není třeba se příliš rozepisovat. Potvrzují také naši domněnku, že již včera na severu ostrova začalo i sněžit a celý den byl v podstatě ztracený. Celý večer nám při povídání o zážitcích rychle uběhl a unaveni usínáme.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×