Jdi na obsah Jdi na menu

Rakousko 2012 - Salzburg - Mittersill - Krimmelské vodopády - Grossglockner Alpine

Rakousko - Salzburg - Mittersill - Krimmelské vodopády - Grossglockner Alpine

podobně jako v loňském roce naplánuji krátký třídenní výlet do centrální oblasti Rakouských alp. Nejen díky možnosti ubytování u známých v alpském Městečku Mittersill je pro nás tato oblast velmi zajímavá. Cílem je podobně jako v loňském roce návštěva zajímavých míst v okolí .
Plán výletu : 

23.6.2012 Ranní odjez do Salzburgu a prohlídka města

24.6.2012 Projížďka po okolí Mittersillu a Krimmlu a výstup na vodopády.

25.6.2012 Ranní výjezd po  Grossglockner Alpine a výstup na vyhlídky.

25.6.2012 V podvečer odjezd směr Brno

plán cesty zde:


Rozpočet na cestu :

Díky tomu, že máme auto na LPG a můžeme vzít LPG i v St. Johann in Tirol, kde je jedna z mála čerpaček LPG v Alpách, vychází náklady na cestu cca 3000 kč. 

Dále je potřeba 10 denní dálniční známka za 8 EUR . Vstupné na Krimmelské vodopády celkem 8 EUR. Parkovné v Salzburgu 8 EUR a vjezd na Grossglockner Alpine 32 EUR. Díky známým ušetříme za ubytování. Stravu máme s sebou a na místě dokupujeme pouze čerstvé zboží a dárky. Celkové výdaje pro 4 osoby tedy vychází  na cca 5500 kč.  

1.den  Salzburg . Mozartovo město.

Odjíždíme  kolem 6 ráno směr na Znojmo, kde se dá dotankovat poslední LPG u nás a dále přes vesničky a městečka směrem na Krems a dále podél Dunaje na Melk, kde se napojujeme na dálnici do Salzburgu.

Tuto cestu mám již několikrát vyzkoušenou a vychází mi pouze o pár desítek minut delší než po dálnici na Vídeň. Na vzdálenost je kratší, ale hlavně je tato cesta sama o sobě krásným výletem. Již po cestě od hranic na Krems projíždíme krásnou krajinou severního Rakouska a například historická městečka Egenburg nebo Pulkau by jistě stála za návštěvu. Ta nejzajímavější část však začíná až po příjezdu do Kremsu. Celé údolí Dunaje o Vídně až po Melk je opravdu nádherné a je velmi častým cílem turistů i od nás. Proto pokaždé když tudy jedeme oceňuji jak zde tento turistický potenciál dokázali využít a potvrzuji si, že i samotná cesta může být zážitkem. Po nájezdu na dálnici již krajinu kolem příliš nevnímám a to až do další oblíbené zastávky na našich trasách do Alp. Tou je další oblíbené letovisko nedaleko Salzburgu, jezero Mondsee.

Mondsee Rakousko

 

Je zde dobře vybavené odpočívadlo a hlavně okolí Vám poskytne několik možností udělat krásné fotografie.   

Kolem poledne již vjíždíme do centra Salzburgu.

Salzburgský hrad - poheld ze zahrad

Samozřejmě zde panuje čilý dopravní ruch, ale výhodou Salzburgu jsou velkokapacitní garáže v samém centru města. Toto pohodlí je vykoupeno poměrně vysokou cenou. Hodina stání vychází až na 4 EUR. Parkujeme tedy až v samotném centru . Odtud se již pěšky dostanete za pár minut až ke většině Salzburgských památek. Mozartovo rodiště jich má opravdu velké množství a za jedno odpoledne stihnete pouze ty nejznámější.

Salzburg náměstí

Největší dojem v nás však zanechá návštěva zahrad  a zámku  Mirabell kousek od našeho parkoviště.

Po asi čtyř hodinové prohlídce  odjíždíme dálnicí směr Villach a přes Zell am See do Mittersillu. 

další foto 1.den zde.


2.den      pohled na Hohe Tauern a Krimmelské vodopády 

Na dnešek jsme naplánovali objízdnou trasu po vyhlídkách kolem Mittersillu směrem k městečku Krimmel. Zde se nachází jedny z největších vodopádů v Evropě.

vodopády Krimmel Rakousko

Vzhledem k tomu, že celý týden před našim příjezdem vydatně pršelo, dá se předpokládat, že průtok bude opravdu velký. Ráno nás bohužel čeká mlha, proto vyjíždíme až kolem 10 hodiny. To se nakonec ukazuje jako výborné rozhodnutí. Již po několika kilometrech se mlha rozpouští, a proto odbočujeme z hlavní silnice. Po obou stranách údolí se vypínají vrcholky až do výšky přes 2000 m . Na vrcholcích jsou vidět malinké domky a my nechápeme jak se k nim je možno vůbec dostat. Žádné silnice odspodu vidět nejsou. Ihned po odbočení následuje značka pozor serie zatáček a stoupání 17%. Řadím dvojku a začínáme stoupat. Takto jedeme nejméně 10 minut . Stále se jedná o běžnou asfaltovou silnici, kde se bez problémů vyhnou i autobus s autem. Navigace ukazuje 1200 m a auta v údolí pod námi jsou již jako hračky.

parkování v Alpách

Dostáváme se do sedla a silnice pokračuje na druhou stranu. Doprava do kopce však pokračuje další asfaltka, tentokráte již tak pro 1 a půl auta. Odbočuji. Po projetí první zatáčky následuje další prudká stoupání. Tentokráte ji řadím jedničku. Jedeme dalších cca 10 min a dostáváme se až do 1700 m . Silnice končí vjezdem do jednoho z domků, které jsme zespodu viděli. Nádhera .Okolní vrcholky naproti dosahují výšky přes 4000 m a jsou pokryty sněhem.

údolí Krimmel Rakousko

Výhled na Hohe Tauern   je nádherný. Mlha se úplně rozpustila a my můžeme plně obdivovat krásy zdejší přírody. Povinné foto a sjíždíme zpět do údolí a pokračujeme směr Krimmel. Tato oblast je hojně navštěvovaná téměř celoročně. Na konci Krimmlu jsou záchytná parkoviště      ( placená ). Na doporučení parkujeme přímo v centru Krimmlu u kostela naproti info centra. Toto parkoviště je neplacené a navíc v info centru dostanete množství materiálů zdejší oblasti. Také prohlídka místního kostela s hřbitovem rozhodně stojí za krátkou zastávku. K vodopádům je to asi 20 minut pěšky kolem placených parkovišť. Samotná oblast Krimmelských vodopádů je úžasná .Již zdálky vidíme a slyšíme, že tentokrát jsou opravdu mohutné. Byl jsem zde již 3 krát před tím, ale pokaždé Vás překvapí. Samotný výstup kolem vodopádů je lemován asi 10 vyhlídkami, díky kterým se dostanete téměř až k vodě. Na některých místech se dnes bez pláštěnky vůbec nedalo zajít.

vodopády Krimmel Rakousko

Fotografování proto bylo hodně náročné. Spolu s dcerou jsme vyhlídky již absolvovali, proto poměrně rychle postupujeme a nabíráme výškové metry. Chceme se tentokráte podívat i dál do údolí říčky ,která tyto vodopády napájí a pramení až z ledovce. Záměr se podařil na výbornou a po necelých dvou hodinkách již procházíme údolím.

údolí Krimmel Rakousko

Procházíme až téměř na konec kde se cesty oddělují a pokračují směrem k horským chatám.

údolí Krimmel Rakousko

Pro dnešek nám výlet až sem stačí. Ještě je třeba se vrátit stejně daleko. Po návratu k vchodu ještě všichni scházíme ke spodku vodopádu a užíváme si pohled na tu ohromnou masu vody, která se každou vteřinu valí dolů. Připomíná mi to pohled při povodní, když se voda nekontrolovaně přelívala přes hráz na Brněnské přehradě. Ale zde to umocňuje to, že se jedná o dílo vytvořené přírodou. Příjemně unaveni odjíždíme do Mittersillu a doufáme, že nám vyjde stejné počasí i zítra kdy se chystáme dobít autem jeden z nejvyšších bodů v Evropě.  

 

další foto 2.den zde


3.den výjezd po  Grossglockner Alpine a výjezd na vyhlídky do výšky 2571 mnm.

Ráno zapínám televizi a ladím kamery s pohledem na   Grossglockner Alpine. Odtud z údolí jsou vrcholky v mracích,ale pohled z kamer vypovídá,že by počasí mělo vyjít. Odjíždíme tedy směr Zell am see a odtud začínáme naše stoupání až na automobilový vrchol Evropy. Samotný průjezd touto silnicí je krásný zážitek a jezdí sem i mnoho motorkářů, kteří si užívají tuto unikátní cestu.

Grossglockner strase

Byl jsem zde v loni v červenci a na vrcholku nás tehdy čekalo 10 cm čerstvě napadeného sněhu. Ale podle fotek co jsem viděl jsou zdejší silničáři zvyklí na ledacos a při špatném počasí může dojít k uzavření silnice i v létě. Nám tentokráte opět počasí přeje, a proto celou prohlídku absolvujeme bez problémů.

Grossglockner strase

Na parkovišti FJ necháváme auto a jdeme se podívat na místní syslí hnízdiště a pak pokračujeme směrem k horské chatě. V této výšce však se jedná i o přechod sněhových a ledových polí a naše výbava tomu neodpovídá.

Grossglockner strase

Grossglockner strase

Navíc se rychle mění počasí a z údolí se ženou těžké mraky. Počasí se změnilo během několika minut což je vidět i na našich fotografiích.

Grossglockner strase

 

 

Otáčíme tedy zpět na parkoviště. Naštěstí fouká od jihu z Itálie takže pokles teploty nebyl nijak dramatický. Vracíme se na horskou cestu a odtud tunely ve skalách procházíme až na parkoviště. Stejně rychle jak se zatáhlo, opět se vyjasnilo a znovu zatáhlo. Vrchol Grossglockneru však již zahalily husté mraky a nám je jasné, že naše dopolední počasí se již dnes nevrátí. Máme však již všechny vyhlídky za sebou a tak si vychutnáváme zpáteční serpentiny až do Zell am see a odsud již zpět domů. Ještě znovu zajíždíme do St.Johan pro LPG a po 6 hodinách přijíždíme domů.

Náš výlet do této krásné oblasti Alp se jako již tradičně podařil a doufám, že se sem opět vrátím, abych poznal další místní zajímavosti.

další nádherné fotografie oblasti 3.den zde

Takže pokud jste dočetli až sem a zajímají Vás další low cost výlety, čekejte na pokračování. Pokud máte dotazy nebo mohu li Vám poskytnou další informace neváhejte mě kontaktovat. 

Máte li sami nějaké historky z Vašich cest, podělte se s námi, popř nám pošlete odkaz na Váš web.   

hyperslevy.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×