Jdi na obsah Jdi na menu

Španělsko,Costa Brava, Lloret de Mar, Tossa de Mar, Montserrat

3. 6. 2013

Po mém návratu z Malty zde je jasné, že příští výlet poletím společně s ženou do podobné destinace. Nabírám další zkušenosti na oblíbených stránkách Akcniletenky.com a zanedlouho se sama nabízí možnost navštívit moji oblíbenou Gironu a také pobřeží Costa Brava. Samozřejmě využívám první možnosti akce společnosti Rainair z Bratislavy do Girony a rezervuji ubytování v oblíbeném letovisku Lloret de Mar pomocí oblíbeného srovnávače cen hotelů  zde

Plán výletu :

18.05.2010 Odlet dopoledne z Bratislavy do Girony
Ubytování Girona Hostel.Odpolední a Večerní prohlídka Girony.
19.5.2010 odjezd z centra a půjčení auta na letišti v Gironě a odjezd do Lloret de Mar.
Nákup potravin a  ubytování V Lloret de Mar. Prohlídka města.
20.5.2010 celodenní výlet do národního parku Montseny.
21.5.2010 celodenní výlet Tossa de Mar - pobřeží Costa Brava - Roses. Návštěva ptačí reservace u Pescador.
22.5 2010 celodenní výlet na Montserrat.
23-25.5.2010 ubytování V Lloret de Mar hotel Bolero Park   zde
23.5 2010 koupání
24.5 2010 koupání
25.5.2010 odlet z Girony do Bratislavy.

Rozpočet výletu :

Ceny jsou průměrné na 1 osobu
Letenky :  BTS – GRO  6 Eur
                  GRO - BTS   6 Eur
Letenky na osobu celkem                              12 Eur
Vše opět použitím v té době bez poplatkové karty při placení letenek a pouze s
příručním zavazadlem do 10 kg.
Pojištění na cestu:    7 dní                                 5 Eur

Ubytování Girona  1 * Hostel se snídaní      16 Eur
Ubytování 4 noci  3* apartmán bez stravy     18 Eur
Ubytování 2 noci  4* apartmán bez stravy     12 Eur
Ubytování celkem                                              46 Eur

Půjčení vozu na 6 dní s plnou nádrží a pojištěním 240 EUR. 80 Eur na osobu.

půjčení auta za výhodnou cenu zde

Jízdné : Brno Bratislava na osobu           8 Eur
Jízdné letiště GRO - centrum a zpět         8 Eur
Jídlo a ostatní cca                        50 Eur
Celkový rozpočet cca                      210 Eur na osobuVýhodou tohoto výletu je, že lety tam i zpět jsou ve vhodných časech a odpadá tak
nocování na letišti. Hodně také pomáhají moje zkušenosti získané z předchozího
výletu : Majorka - Girona - Bergamo za 5 dní čtěte zde.
Abychom však nebyli odkázáni pouze na místní dopravu, rozhodujeme se že si poprvé v životě  budu půjčovat auto v půjčovně.

Mietwagen vergleichen auf Deutschlands größtem Mietwagen-Preisvergleich


1.den
jako již tradičně vyrážíme asi 5 hodin před odletem z Bratislavy a bez využití Slovenské dálnice přijíždíme k centru Ikea. Zde necháváme jako obvykle stát auto po celý týden. ( aktuálně není možné ). Vybaveni jen příručním zavazadlem doporučených rozměrů pro Ryanair 50-40-20 a max do 10 kg rychle procházíme kontrolou. Jako obvykle několik pasažérů musí doplácet za zavazadla. Většina má problém především s hloubkou. Některé kufry totiž mají tvrdé hrany a rozměr např 22 cm. V tom případě je do kontrolní klece nelze dostat a i když další rozměry jsou
evidentně menší,tak obsluha je nekompromisní. Rady tedy zní. Co největší kufr uvedených rozměrů s měkkýmy hranami. Nám se již po několikráté osvědčil kufr z Tesco Arundel M http://www.akcniceny.cz/detail/kufr-arundel-s-604946/ . Má i s kolečky rozměry 52-40-22 ale má měkké hrany a vždy jsme ho do klece dostali. Navíc je velmi lehký a dá se následně rozšířit. Následuje klasický let s prodejem losů a všeho možného a po dvou hodinách přistáváme v prosluněné Gironě. Díky zkušenosti z předchozího výletu již vím kam jít a tak jsme za 10 min již na nástupišti autobusů směr centrum. Odjezdy autobusů můžete najít zde.  Za 3,30 euro kupujeme zpáteční jízdenky, abychom zítra přijeli vyzvednout auto do místní autopůjčovny. Je to především z ekonomických důvodů. Ve většině případů se vyplatí půjčovat auto  letišti.
Nádraží se nachází cca 200 m od východu z letiště .
Po východu z příletové haly je nutno jít doprava .Jízdenky se prodávají přímo u prvního nástupiště. Odjíždí odsud i další autobusy např. do Barcelony.
Cesta do centra Girony trvá cca 45 min. Ubytování máme objednané v prověřeném hostelu přímo v centru Equity Point Girona . Hostel se nachází asi 15 min pěšky od autobusového nádraží. Jedná se o  nejlepší hostel ze všech kde jsem dosud byl.

Přestože se již setmělo vyrážíme do večerního  města na obhlídku osvětlených památek.   I po 20 hodině je krásně teplo. Ideální na  večerní  procházku uličkami židovské čtvrti, v okolí místní university i po hradbách. Nádherná je i místní osvětlená katedrála.

Girona


Na hostel se vracíme po 23 hodině. V kuchyňce si ještě děláme večeři a pak dobré vínko na terase na střeše hostelu s výhledem na Gironu.

Girona

 

foto 1 a 2.den   zde

2. den

ráno jako obvykle Opravdu bohatá snídaně dokonce i ovoce a zelenina .Výborná káva , 5 druhů čajů, 3 druhy džusů atd,atd. Opravdu super a jak dlouho to vydržíte. Proti snídani v Londýnském hostelu ( více zde ) úplné All inclusive. .

 

kuchyně v hostelu v Gironě

 

Využíváme místní bezplatné úschovny zavazadel a opět vyrážíme do centra Girony. Tentokrát si vybírám prohlídkovou trasu podle mapy , kterou jsem dostal v hostelu. Trasa vede po místních hradbách a to doslova. Na hradbách jdete po úzkém chodníčku a postupně procházíte jednotlivé strážní věže. S každým dalším krokem se otevírají nové a nové pohledy na Gironu. Opět nebe bez mráčků a teplota nad 25 C. Nejzajímavější část cesty po hradbách je až na samém vrcholu,kde se nachází zahrady. Obrovské kaktusy, kvetoucí rostliny a palmy. Ve srovnání s výletem na podzim je nyní samozřejmě mnohem více rozkvetlých rostlin a tím více zelené barvy . Na podzim potěší především dostatek slunce proti ČR. Mohu tedy na 100% říci , že právě tato období jsou pro návštěvu Girony nejvýhodnější.
Po obědě v místní pizzerii se vracíme  do hostelu a odjíždíme na letiště vyzvednout naše nové auto.
Po příjezdu na letiště trochu s obavami se stavíme do fronty autopůjčovny a čekám zda vše proběhne bez problémů. Půjčení jsem objednal asi měsíc před odjezdem podobně jako s ubytováním mám pouze vytisknutý email s potvrzením . Obavy jsou zbytečné. Předkládám řidičák,pas a kreditní platební kartu. Do smlouvy doplňujeme platbu za doplňkové pojištění nulové spoluúčasti,pojištění skel a pneu a doplácíme za plnou nádrž. Auta se většinou vyzvedávají s plnou nádrží a vrací s minimem paliva . Za zbylé palivo půjčovna peníze nevrací. Při půjčení vozu na méně než 3 dny je někdy možno vrátit vozidlo s plnou nádrží zpět a v tom případě neplatíte palivo v půjčovně. Dva podpisy na smlouvě a dostáváme klíčky s popisem kde auto stojí zaparkované. Zde v Gironě mají parkoviště přímo naproti příletové haly cca 200m.
Vybrali jsme si velkoprostorové auto typy VW Caddy,se kterým jezdím doma a po příchodu k autu jsme zjistili , že máme úplně nový vůz Fiat Doblo 1,6 HDI s max výbavou. Najeto necelých 1500 km. Vše voní novotou. Pro mě novinka na vyzkoušení je start,stop systém a kompletní PC. Jediné co není je tempomat. Každopádně obrovská spokojenost. Od té doby jsme půjčovali podobné vozy asi 5 krát,ale první zůstává stále nejlepší.
Zapojujeme nově koupenou navigaci , nastavujeme adresu z voucheru z hotelu a odjíždíme směr pobřeží Costa Brava. Jízdu s navigací jsem si oblíbil a hlavně v zahraničí vám dokáže ušetřit spoustu času i peněz. Například zde ve Španělsku je mnoho silnic vedoucích téměř vedle sebe a jedna bez poplatku a druhá s poplatkem.
A rozhodně se neušetří mnoho času navíc použitím té s poplatkem a naopak silnice bez poplatku jsou mnohem lepší než silnice v ČR.
Výhodou navigace je ,že se při jízdě můžete kochat okolím a nemusíte se bát,že zabloudíte. Nevýhodou je, že vás vždy dovede tak kam jí zadáte. A pokud máte na voucheru špatnou adresu pak dojedete určitě špatně. Skončili jsme na úzké uličce mezi rodinnými vilkami vysoko nad střediskem Lloret de Mar a po chvíli hledání je jasné,že tady žádný hotel není. Nezbývá než hledat pomoc u místních. Bereme náš voucher a názvem hotelu a ptáme se. Bohužel hotelů podobného názvu je zde několik a tak nezbývá než se Podívat v počítači u jednoho z pomocníků. Po pár minutách nám nachází správnou polohu a zjišťujeme , že hotel je na druhém konci města. Po cestě se ještě stavujeme v marketu nakoupit jídlo a pití a po pár minutách přijíždíme k hotelu.

 

Costa Brava Španělsko

 

Je ihned jasné , že nízká cena za ubytování je vykoupena velkou cca 1km vzdáleností hotelu od moře. My však máme auto a parkování u hotelu zdarma. Součástí apartmánů a hotelu je i pizzerie a pochopitelně velký bazén. Apartmány jsou vybaveny vším potřebným a i když nábytek není úplně nejnovější ,je zde čisto . Tím  ,že jsme dál od centra i velmi klidno. Hotel Els Llorers  jako obvykle najdete  zde. Odpoledne tedy trávíme odpočinkem u bazénu a plánujeme výlet na další dny.

3.den Plánujeme návštěvu národního parku Montseny. Trasu plánujeme tak , abychom po výstupu na vrchol mohli navštívit některou z vyhlášených pláží Costa Brava. plán trasy zde.
Ve Španělsku podobně jako u nás se na vybraných úsecích rychlostních silnic platí
poplatek. Na rozdíl od nás však ve většině případů ve Španělsku existuje neplacená varianta silnic ve velmi dobré kvalitě odpovídající novým českým dálnicím. Velice výhodné je tedy investovat cca 2000 kč do neznačkové navigace s evropskými mapami. I když budete mít starší mapové podklady , vždy bez problémů naleznete neplacenou variantu jak se dostat k cíli bez nutnosti například stahování dat při variantě GPS v mobilu.
Nastavujeme tedy navigaci a jedeme do Španělského vnitrozemí. Cestou do hor projíždíme typické španělské vesničky. Přejíždí se několik údolí a je uvidíte i několik vodopádů. Cesta až do Montseny trvá max 1 hod 30 min.

Montseny Španělsko


V bodě B GPS ( 41.779473,2.389054 ) je menší parkoviště pro cca 30 aut a odsud již vedou turistické stezky směrem na vrcholky parku Montseny. Podobně jako u nás jsou trasy popsány u výchozích bodů. Po cestě však nejsou značeny značkami a další informace kam jít najdete například až po cca 3Km. Cesty jsou však prošlapány turisty a nedá se téměř ztratit. My jsme si udělali cca 3 hodinový výlet na nejbližší vrchol cca 5 km. Po trase určitě potkáte např horské kozy nebo volně pasoucí se krávy.

Montseny Španělsko


Také jsme viděli několik Orlů . Především v jarních měsících je zde velké množství kvetoucích rostlin. Rozhodně se dá říci,že pokud hledáte variantu jak si alespoň chvíli oddechnout od španělského horka u moře ,pak výlet do tohoto parku je ideální variantou. Teplota u moře byla cca 30 C ve stínu a zde o 22 C. Každopádně opalovací krém s  dobrým faktorem je samozřejmostí.
Na zpáteční trase jsme se stavili na pláži nedaleko Mataro. Výhodou je možnost parkování přímo u pláží bez poplatku a pro příznivce nudismu i nudistická pláž. Pláže jsou zde písečné s jemným  pískem, ale při větších vlnách se tvoří proudy , které například pro menší děti mohou být překážkou. Počasí na květen naprosto luxusní ,a proto jsou pláže poměrně zaplněny. Moře je sice chladné,ale koupe se většina přítomných. Do hotelu se vracíme až po západu slunce.

 

foto 3 den zde

4.den podle průvodce plánujeme na dnešek výlet do Tossa de Mar

Costa Brava Španělsko, Tossa de Marr

a dále podél pobřeží Costa Brava do Roses. Navštívíme také ptačí reservaci u Pescador. Jednoznačnou výhodou půjčení auta je možnost prohlédnout si i další části jinak nedostupné od hotelu. Krásným výletem je již samotná cesta. Každou chvíli zastavujeme u vyhlídek. Městečko Tossa de Mar je proslulé především historickou věží. Určitě také doporučuji návštěvu jedné z mnoha rybích restaurací na místní promenádě. Po prohlídce městských hradeb pokračujeme podél pobřeží,které je zde dost divoké jak napovídá jeho název .
trasa cesty : zde

Costa Brava Španělsko


Po krátké zastavce na nádherných plážích v Rosses odjíždíme na prohlídku do nedaleké ptačí rezervace Aiguamolls de l'Emporda. Vstupné se zde platí pouze symbolické ,několik Eur za vozidlo a návštěva rozhodně stojí za to.
Hned vedle rezervace je velký kemp s dlouhou pláží. Podle množství kitesurfistů je jasné proč je tento kemp velice oblíbený .
Na zpáteční cestě se ještě zastavujeme v oblíbené Gironě a vychutnáváme si západ slunce.

 

foto 4 den  zde

5.den Na dnešní den jsem se opravdu těšil. V plánu máme návštěvu Montserratu.

Montserat, Španělsko


trasa cesty : zde
Oblast parku se nachází asi 40 km severně od Barcelony. Nám cesta trvá něco přes 1 hodinu a s využitím navigace se pohodlně vyhneme placeným dálničním úsekům. Z informací vím,že je možnost parkování na spodních parkovištích u příjezdu k parku a odtud lanovkou ke klášteru. Druhou možností je vyjet na vrchní parkoviště . Tato však bývají již po ránu většinou plně obsazena . Nevýhodou obou variant je samozřejmě nutnost platit parkovné. Jakmile se blížíme k cíli je jasné,že oblast je turisticky opravdu oblíbená a s parkování je opravdu problém. Nevzdáváme se však a jedeme za pomalu se posouvající kolonou aut a autobusů serpentinami směrem ke klášteru. Na horním parkovišti je dlouhá kolona a tak odbočujeme směre doprava a cca po 2 km přijíždíme k menšímu klášteru Santa Cecília.

Montserat, Španělsko

K našemu překvapení je zde neplacené parkoviště kde stojí pouze několik aut a motorek. Jak zjišťujeme posléze zde navíc prochází značené turistické stezky

Montserat, Španělsko

do oblasti parku Montserrat. Takže úplně paráda . Gps pro zájemce. ( 41.611496,1.817286 )
Krátce posvačíme a vyrážíme směrem do skal. Vybíráme trasu v délce cca 10 km s návštěvou kláštera. Dále je možno vybrat výstup až na nejvyšší bod oblasti. Oblast Montserratu je podobně jako Český ráj vyhlášenou skálo lezeckou oblastí , ale zdejší stěny jsou nejméně dvojnásobně vysoké.

Montserat, Španělsko

S údivem tedy pozorujeme malé mravenčí postavy v polovině stěn. Potkáváme několik kamzíků a díky tomu,že procházíme oblast vzdálenější od kláštera je i počet turistů velmi malý. To se naprostu mění ,když se napojujeme na stezku vedoucí od kláštera na nejvyšší horu a směrem ke klášteru

Montserat, Španělsko

si již připadáme jako někde na Václaváku v Praze. Každopádně pohledy do údolí a na okolní vrcholky jsou naprosto úžasné a rozhodně tuto oblast jednoznačně doporučuji nevynechat. Nádherná je i samotná návštěva kláštera a jeho jeskyně se svícemi. K vidění je zde i obrovská více než 1m lastura perlorodky. Krátce po 15 hodině přicházíme po silnici

Montserat, Španělsko

zpět k autu. Denní parkování je zde opravdu naprosto v pohodě. Stále se zde pohybují turisté, takže pořád je auto někomu na očích.
Zpáteční cestu směrem do Lloret de Mar jedeme podél pobřeží a stejně jako předtím kousek od městečka Mataro zůstáváme až do západu slunce na pláži. Výhodou je možnost bezplatného parkování přímo u pláží.

 

foto 5 den zde

6.a 7.den

tyto dny jsme byli ubytovaní v Bolero Park Apartments Lloret De Mar .Tento 3 star hotel se nachází téměř v centru Lloret de mar. Výhodou je možnost parkování přímo v areálu hotelu a blízkost městské pláže. Apartmány jsou vybaveny vším potřebným a především bazénové zázemí je na velmi dobré úrovni. I tento hotel si můžete objednat v mém oblíbeném srovnavači hotelů  zde Oba dny jsme proto využili krásného počasí a užívali si bazénu i moře plnými doušky.

Rozhodně se dá říct, že oblast Costa Brava a blízká místa mají rozhodně co nabídnout nejen lidem , kteří se rádi válejí na plážích. Navíc kombinace levných hotelů, autopůjčoven a letenek předurčuje toto oblast jaku jednu z nejlepších pro nás low cost turisty.

Takže pokud jste dočetli až sem a zajímají Vás další low cost výlety čekejte na pokračování.  Pokud máte dotazy nebo mohu li Vám poskytnou další informace neváhejte mě kontaktovat. 

Máte li sami nějaké historky z Vašich cest , podělte se s námi , popř nám pošlete odkaz na Váš web.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

 
Používáme technologii cookies ke zkvalitnění poskytování našich služeb. Procházením stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací můžete najít na této stránce.×